Mohlo by Vás zajímat

bobkový list_biokreta.cz_zdravé bylinky a koření z řecka

Bobkový list: lék ze zahrádky

Bobkový list zná každý, většina z nás, kteří alespoň trochu doma vaří ho má jistě v jedné ze svých kořenek. Bobkový list základem klasických polévek a omáček, jako je třeba svíčková na smetaně, nebo pravá francouzská cibulačka. Chuť a vůně této bylinky je také nepostradatelná při výrobě zvěřinových paštik, při nakládání okurek, hub a další zeleniny i mas. Vavřínový éterický olej se využívá také na výrobu parfémů a přidává se do vavřínového rumu.

 

Kde se tato bylinka vzala a jaký má původ

Bokový list je produkt z vavřínového keře, konkrétně pak pochopitelně jeho listy. Vavřínový keř pochází z Malé Asie. Má dlouhou a vznešenou historii, už staří Římané a Řekové používali vavřínové listy na výrobu svých korun, aby mohli ocenit významné a kultivované lidi. Korunu z bobkového listu dostávali váleční hrdinové, významní olympionici, nebo třeba i dvorní básníci. Bobkový list má velice silné aroma, dokonce silnější než je výraz jeho chuti. Zralý vavřín je stále zelený keř, který dorůstá do výšky okolo 10 cm. Listy i plody mají vysoký obsah éterických olejů, které se již od dávných dob používají pro své léčebné účinky. Ano, vedle skvělé chuti je bobkový list velice zdravá bylina na nejrůznější neduhy.

bobkový list_bikreta_zdravé koření BIO

Výhody bylinky pro zdraví

V medicíně jsou léčivé účinky známé už od dávného středověku, bylinka byla úspěšně aplikována na problémy se žaludkem a zažívacím ústrojím, na problémy s játry a špatnou činnost ledvin. Dnes již máme více informací o složení vavřínu a je známo, že blahodárně působí na daleko více zdravotních problémů.

Nachlazení a kašel: čaj z bobkového listu pomůže na problémy horních cest dýchacích. Můžete také uvařit odvar z bobkového listu a namočíme do něj obklad, poté přikládáme na hruď a dutiny, poskytne úlevu od kašle i nachlazení

Bolesti hlavy: vedle aplikace čaje, můžeme využít éterický olej z vavřínu na masáž hlavy, nebo kloubů a zad. Olej také poskytuje úlevu od otoků, revmatické choroby a artritické bolesti.

Horečka: bobkový list podporuje pocení, čímž pomáhá ke snížení horečky a prvních příznaků nachlazení i chřipky.

Žaludeční obtíže a trávení: bobkový list pomáhá optimalizovat zažívací sytém a snižuje nadýmání.

 

Biokreta.cz_bobkový list sušený ve stínu BIO

Cukrovka: na téma diabetu bylo provedeno několik studií. Výsledky byly zajímavé, závěrem bylo stanoveno, zlepšuje funkci inzulínu , ale také že bobkový list snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a diabetu 2. typu, bylo pozorováno, že všechny subjekty vykazovaly významné zvýšení glykémie.

 

 

A na závěr rady pro nákup

Bobkový list je k dostání poměrně snadno, dá se říct, že jej koupíte na každém rohu. Ovšem rozdíly na kvalitě jsou poměrně značné. Bobkový list můžete koupit buď celý, nebo drcený. U každé bylinky, nejen u vavřínu je vždy lepší koupit bylinku nedrcenou, jednak je v ní daleko více účinných a aromatických látek a také máte možnost vizuálně zhodnotit jak bylinka vypadá. Kvalitní bobkový list by měl mít zelenou barvu, určitě ne šedé ani hnědé. Raději se vyhněte nákupu bylinek v supermarketech, koření je tam sice o něco málo levnější, ale kvalita bývá o dost horší. Nejvhodnějším prodejcem bude dovozce kvalitního koření ze středomoří. Jeden takový obchod, kde nabízejí koření a bylinky ve farmářské kvalitě je například eshop BioKreta.cz, kde nakoupíte vedle bobkového listu ty nejlepší bylinky z ekologicky čistých farem a hlavně sušených ve stínu.

Bobkový list (Laurus nobilis, Lauraceae)

 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.